Dublin Junior Football All County Championship 2 (JAC 2) 2019

Seems to be an Excel in circulation with all Champ Draws in it - Could someone share it for the Junior 2 AC Championship?

1 Like

Junior 2 AC Football Championship
Group One

St Vincents
Cuala
Lucan Sarsfields
Scoil Ui Chonaill

Group Two

St Annes
O’Tooles
St Brigids
St Marys

Junior 2 AC Football Championship
Group Three

St Margarets
Ballinteer St Johns
St Maurs
St Judes

Group Four

Fingal Ravens
Thomas Davis
St Oliver Plunketts ER
Naomh Olaf

2 Likes

Can you share the rest of the all county championships if possible

ALL COUNTY FOOTBALL CHAMPIONSHIPS		

Intermediate AC Football Championship Intermediate AC Football Championship
Group One Group Two

Cuala Ballyboden St Endas
Lucan Sarsfields St Oliver Plunketts ER
Ballymun Kickhams St Vincents
Bye St Judes

Intermediate AC Football Championship Intermediate AC Football Championship
Group Three Group Four

Kilmacud Crokes Thomas Davis
Erins Isle St Sylvesters
Bye Na Fianna
St Brigids Bye

Junior 1 AC Football Championship Junior 1 AC Football Championship
Group One Group Two

Templeogue Synge St Castleknock
St Peregrines Kilmacud Crokes
Fingallians Ballinteer St Johns
St Brigids Ballymun Kickhams

Junior 1 AC Football Championship Junior 1 AC Football Championship
Group Three Group Four

Clontarf Naomh Mearnog
Round Towers © Ballyboden St Endas
Na Fianna Whitehall Colmcille
Raheny Skerries Harps

Junior 2 AC Football Championship Junior 2 AC Football Championship
Group One Group Two

St Vincents St Annes
Cuala O’Tooles
Lucan Sarsfields St Brigids
Scoil Ui Chonaill St Marys

Junior 2 AC Football Championship Junior 2 AC Football Championship
Group Three Group Four

St Margarets Fingal Ravens
Ballinteer St Johns Thomas Davis
St Maurs St Oliver Plunketts ER
St Judes Naomh Olaf

Junior 3 AC Football Championship Junior 3 AC Football Championship
Group One Group Two

Kilmacud Crokes Bye
Garda Castleknock
Clontarf Round Towers Lusk
Ballyboughal St Peregrines

Junior 3 AC Football Championship Junior 3 AC Football Championship
Group Three Group Four

St Sylvesters St Patricks (D)
Naomh Barrog Na Fianna
Round Towers © Whitehall Colmcille
Naomh Fionnbarra Ballyboden St Endas

Junior 4 AC Football Championship Junior 4 AC Football Championship
Group One Group Two

Raheny Parnells
Templeogue Synge St Naomh Olaf
Cuala St Patricks §
St Oliver Plunketts ER St Sylvesters

Junior 4 AC Football Championship Junior 4 AC Football Championship
Group Three Group Four

St Judes Na Fianna
Thomas Davis Geraldine Patrick Moran’s
St Finians (S) St Vincents
Erins Isle Kilmacud Crokes

Junior 5 AC Football Championship Junior 5 AC Football Championship
Group One Group Two

Na Gaeil Ă“ga St Maurs
Crumlin Man O War
Ballymun Kickhams St James Gaels An Caislean
St Marks Trinity Gaels

Junior 5 AC Football Championship Junior 5 AC Football Championship
Group Three Group Four

Scoil Ui Chonaill St Brigids
Naomh Barrog Good Counsel Liffey Gaels
Kilmacud Crokes O’Dwyers
Whitehall Colmcille St Brendans

Junior 5 AC Football Championship Junior 5 AC Football Championship
Group Five Group Six

Lucan Sarsfields Round Towers ©
Round Towers Lusk Ballyboden St Endas
Clann Mhuire St Annes
Fingallians Skerries Harps

Junior 5 AC Football Championship Junior 5 AC Football Championship
Group Seven Group Eight

Naomh Mearnog Wanderers
Ballyfermot De La Salle St Finians (N)
Fingal Ravens Castleknock
Ballinteer St Johns Clanna Gael Fontenoy

What way does the championship work this year

Is there any way of knowing what league each team plays in …

has the first round of fixtures been made?

if so can someone put them up?

Junior 2 All County Football Championship Group 1 Pairc Na Uinsionn 11:00 St Vincents v Cuala
Junior 2 All County Football Championship Group 1 12th Lock 11:00 Lucan Sarsfields v Scoil Ui Chonaill
Junior 2 All County Football Championship Group 2 Bohernabreena 11:00 St Annes v O Tooles
Junior 2 All County Football Championship Group 2 Russell Park 11:00 St Brigids v St Marys S
Junior 2 All County Football Championship Group 3 St Margarets 11:00 St Margarets v Ballinteer St Johns
Junior 2 All County Football Championship Group 3 Rush 11:00 St Maurs v St Judes
Junior 2 All County Football Championship Group 4 Rolestown 11:00 Fingal Ravens v Thomas Davis
Junior 2 All County Football Championship Group 4 Martin Savage Park 11:00 St Oliver Plunketts ER v Naomh Olaf

Where did you find these fixtures dublingaa is brutal

If you go into fixture search and add in the approximate dates (in this instance 14th April) you’ll get them. Strangely you can’t find any Junior Football Championships in the Competitions tab

Just copied from the email sent to the Secretary…

I dont have the fixtures for the rest of the championship…

before the championship starts, who are we looking at for favorites??

St. Maurs 2-10 St. Judes 0-09 in horrible windy conditions, judes winning 6 nil at half time

Maurs 1.11
BSJ 0.13

Goal for Maurs in injury time

Group 4.
Thomas Davis 2-13 Plunketts 1-05

What Thomas Davis team is that

The 3rd team. TD2 division 5

Thomas Davis 2 be favs now

Next round of fixtures on the 15/09/19 any idea on the dates for fixtures after this?

every 2 weeks after that sunday for the next 6 weeks up to the final 27th october i think
29/09 quarter final
13/10 semi final
27/10 final